trenerima klasifikovanim po
relevantnim oblastima djelo-
vanja i nivou osposobljenosti... POTRAŽI TRENERA
U Vitezu održana radionica "Strateški dijalog i ciklus strateškog dijaloga"
21.mart 2014 20:30Autor:Admin Vitez, 21. mart 2014. - Udruženje Partnerstvo za zdravlje, u suradnji s Evropskom unijom, provodi program „Doprinos organizacija civilnog društva jačanju partnerskog dijaloga i suradnje vladinog i nevladinog sektora u sistemu javnog zdravlja Bosne i Hercegovine". Cilj ovog programa je uspostavljanje mehanizama suradnje između civilnog sektora i vladinih institucija radi unaprijeđenja sistema javnog zdravlja u BiH.
Implementacija programa počela je u januaru 2013. godine i trajat će 24 mjeseca. U tom periodu, Udruženje Partnerstvo za zdravlje radi na povećanju kapaciteta nevladinog i vladinog sektora za partnerski dijalog i suradnju, a u cilju kvalitetnijeg kreiranja i provedbu politika i programa u oblasti zdravstvene zaštite, te usluga prema građanima.
Tim povodom, u Vitezu je danas održana radionica „Strateški dijalog i ciklus strateškog dijaloga" na kojoj su prisustvovali predstavnici Zavoda za javno zdravstvo FBiH, Instituta za javno zdravstvo RS, DCNNBI-ja, udruženja građana Viktorija i Margina, te i CAZAS-a i Y-PEER-a.
Jedan od trenera na radionici, Elmir Krdžević iz Udruženja Partnerstvo za zdravlje, kazao je da je potrebno više suradnje između organa vlasti i nevladinog sektora, te da obje strane prihvate činjenicu kako je njihovo partnerstvo korisnije za cijelu BiH.
„Zbog toga moramo definirati organizacije civilnog sektora koje mogu imati ulogu u zdravstvenom sektoru, a zatim i njihovu ulogu i način ostvarivanja. Potrebno je podržati i osposobiti nove ljudske resurse u organizacijama civilnog društva, obezbijediti infrastrukturu, podržati rad vršnjačke edukacije, raditi na zajedničkim akcijama, kampanjama, projektima i programima, osmisliti i podržati inovativne aktivnosti za mlade o temi zdravlja ”, kazao je Krdžević.
Aida Kurtović, direktorica Udruženja Partnerstvo za zdravlje naglasila je da institucije vlasti moraju prihvatiti nevladin sektor kao snažnog partnera, te uvažiti stručnost i iskustva NVO u određenim poljima zdravstvenog sektora.
„Potrebne su promjene uloge civilnog sektora u zdravstvu, odnosno sektorski pristup u planiranju strateških dokumenata, akcionih planova i njihove implementacije. Ovaj proces mora se provoditi u saradnji s institucijama vlasti. Također, veoma bitno je umrežavanje NVO u sektoru za zdravstvo, a koji će biti važan za planiranje budućih sredstava iz IPA-e", kazala je Kurtović.